sobota, 1 grudnia 2012

Jak dobrać koszulę?

Każdy mężczyzna powinien posiadać w swojej szafie co najmniej jedną koszulę. Jej rozmiar i krój powinien być dobrany indywidualnie do sylwetki. Niestety, nie zawsze tak jest.
Przy wyborze koszuli powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar i kolor, ale również na wiele istotnych szczegółów jak np. rodzaj kołnierzyka czy mankietu. Ważne jest również z jakiego materiału jest wykonana. Najlepiej jeśli jest to bawełna. Jednak by ułatwić prasowanie koszule posiadają również domieszkę poliestru.
                                                                                    

Wśród koszul możemy wyróżnić kilka krojów, od klasycznych po dopasowane (slim fit). Krój koszuli jest dobierany do sylwetki mężczyzny. Pan z brzuszkiem założy klasyczną a szczupły typu „slim fit”.
Do sylwetki i owalu twarzy również dopasowujemy kołnierzyk. Występuje on w różnych kształtach: ostry – wyszczupla i sprawia, że szyja wydaje się dłuższa; szeroki typu „cut away” (czyli tworzący kąt rozwarty) – poszerza ramiona; na guziki (button down) – ma charakter sportowy. Dobre koszule od wewnętrznej strony kołnierzyka posiadają specjalne usztywniacze, które pomagają zachować im zawsze piękny kształt. Prawidłowo dobrany kołnierzyk powinien przylegać do szyi na tyle luźno, by swobodnie włożyć palec między szyje a koszule – dzięki temu możemy mieć pewność, że nie będzie cisnął ani zbytnio odstawał.



Jeśli chodzi o długość rękawa i koszuli to jest ona zależna od wzrostu mężczyzny. Rękaw koszuli powinien sięgać nasady kciuka. Mankiet ma być dwa centymetry dłuższy od rękawa marynarki.


Wyróżniamy koszule z długim i krótkim rękawem. Koszule z długim rękawem są odpowiednie na ważne spotkania i okazje, natomiast koszule z krótkim rękawem zakładamy na sportowo bez krawata i pod żadnym pozorem nie należy ich nosić na spotkania biznesowe.
W koszulach z długim rękawem mamy szeroki wybór mankietów. Mankiet może być pojedynczy, wykończony na prosto, półokrągło (combo-na guzik i spinkę) bądź ścięty i mieć jeden lub dwa guziki. Jednak najbardziej elegancki i dostojny jest podwójny mankiet na spinkę. 



Szukając odpowiedniej koszuli musimy przede wszystkim wybrać jej kolor i wzór. Najbardziej neutralna, a zarazem elegancka jest koszula biała. Doskonale komponuje się z garniturem i bezwzględnie powinna znaleźć się w szafie każdego mężczyzny.


W przypadku koszul kolorowych udana stylizacja jest nieco trudniejsza. Monochromatyczne barwy dobrze komponują się z większością krawatów, nawet tych najbardziej ekstrawaganckich. Natomiast koszule w paski lub kratę są odpowiednie do krawatów gładkich.

Autor: Małgorzata Janucik

piątek, 9 listopada 2012

Elegancja i szyk Pana Młodego

     W tym szczególnym dniu wzrok wszystkich skierowany jest nie tylko na Pannę Młodą ale również na Pana Młodego, którego musi cechować elegancja, szyk i odpowiednio dobrany strój.
Mężczyźni którym bardzo dobrze jest w czerni mogą sobie pozwolić na smoking, którego nieodłącznym dodatkiem powinien być pas i mucha czy też musznik. Zaś panowie którzy zdecydują się na garnitur, zarówno na kościelny jak i na cywilny ślub, powinni wybierać te w ciemniejszych kolorach: granatowym, brązowym, grafitowym, czarnym bądź ciemnym szarym. Jasne kolory garniturów efektownie prezentują się latem. W odpowiednio dobranym garniturze guziki powinny leżeć w jednym rzędzie a tylnia część marynarki powinna zakrywać pośladki zaś rękaw powinien sięgać do kostki nadgarstka. 



Koszula powinna być dopasowana do sylwetki. Coraz częściej panowie na tak szczególny dzień zakładają koszule szyte na miarę według własnego projektu. Kołnierzyk nie powinien być ani za luźny ani za ciasny, do smokingu powinna być założona koszula z kołnierzykiem łamanym, do garnituru – koszula z kołnierzykiem kent. Rękawy w koszuli koniecznie muszą być długie. Eleganckim akcentem mogą być mankiety zapinane na spinki. Najbardziej klasyczna to koszula biała oraz ecru, które najbardziej kolorystycznie pasują do sukni i tworzą spójną całość. Ostatnio coraz popularniejsze robią się także kolory pastelowe.

Przy ubiorze Pana Młodego należy pamiętać także o dodatkach. Krawat czy mucha muszą współgrać z koszulą i ją uzupełniać, a co najważniejsze powinny współgrać z suknią i dodatkami Panny Młodej. 






Efektownym dodatkiem są spinki, te ze szlachetnymi kamieniami dodatkowo dodadzą elegancji strojowi. 

  Buty także stanowią istotną część stroju, te eleganckie wykonane są w całości ze skóry i posiadają cienką podeszwę. Kolorystycznie dobrane do garnituru, do ciemnego - czarne lub ciemnobrązowe, zaś do jasnego - jasnobrązowe bądź beżowe. 
Do spodni obowiązkowy jest pasek którego kolor musi być zbliżony do koloru butów a klamra dopasowana do spinek i zegarka. 
Ciekawym uzupełnieniem całości będzie oryginalna butonierka nawiązująca do bukietu Panny Młodej bądź ciekawie wyglądający krawat lub poszetka.

Autor: Agnieszka Grabek
            Ewa Naruszewicz

piątek, 21 września 2012

Pomocna dłoń


Nie jest tajemnicą, iż większość mężczyzn niezbyt sprawnie porusza sie w świecie mody i stylu. Więc dla wszystkich modowo odważnych i niepewnych Panów prezentujemy przewodnik, który pozwoli im ustrzec się "podstawowych wykroczeń".

  1. Po pierwsze, poszukaj pomocnej, najlepiej kobiecej dłoni.
    Gdy nie jesteś pewien co jest aktualnie modne lub masz problem z dopasowaniem koszuli do koloru spodni – skorzystaj z pomocnej dłoni. Przyjaciółka, dziewczyna czy też urocza koleżanka z pracy będzie zachwycona, że polegasz na jej wyczuciu stylu.
  2. Zawsze miej w szafie parę ciemnych jeansów – pasują do wszystkiego
    Ciemne jeansy zawsze można zestawić z koszulą wizytową na wieczorne wyjście z kumplami, lub biznesową w przypadku ważnego służbowego spotkania.

     



  3. Miej świadomość, że wystrojenie się w męskim wydaniu nie oznacza połączenia sportowej bluzy Abercrombie & Fitch z parą jeansów. Sportowy i jednocześnie elegancki wizerunek można łatwo osiągnąć przy pomocy właściwej koszuli (Wólczanka, Willsoor czy Desire).
  4. Pamiętaj by dobierać ubrania do typu sylwetki.
    Zarówno zbyt dopasowane jak i za szerokie ubrania są w stanie zepsuć pierwsze wrażenie nawet najbardziej eleganckiego mężczyzny. Tak szeroka gama koszul i garniturów męskich powoduje, iż nie można usprawiedliwić mężczyzny, który nie zwraca uwagi na najnowsze trendy.
  5. Zdecydowane NIE połączeniu sandałów ze skarpetkami.
    Zagadnienie nie wymaga chyba żadnych szczegółowych wyjaśnień.
  6. Zostając w temacie niefortunnych skarpetkowych połączeń, kolejnym błędem są kontrastowe zestawienia. Bezpiecznie jest trzymać się reguły: czarne buty-czarne skarpetki, brązowe buty-brązowe skarpetki itd.
  7. Koszula z krótkim rękawem w zestawieniu z krawatem jest kolejnym niedopuszczalnym modowym wykroczeniem.
    Elegancka koszula ma tylko długi rękaw i do niej zakładamy krawat. Jest to zasada warta zapamiętania do końca życia.



  8. Ostatnie i najważniejsze, czuj się swobodnie, tak jakby dobranie perfekcyjnego stroju nie stanowiło dla Ciebie żadnego problemu. Zastosuj regułę KISS (Keep it simple and stupid) czyli nie komplikuj, głupku. Jej istotą jest dążenie do utrzymania eleganckiej i przejrzystej struktury, bez dodawania zbędnych szczegółów.

Nadal lekko zdezorientowany? Jest mnóstwo miejsc skąd można zaczerpnąć informacji na temat najnowszych trendów. Nasz blog jest świetnym punktem wyjścia. Ten świat potrzebuje lepiej ubranych mężczyzn.

autor: Milena Iwaniuk